BIP KMPSP w Częstochowie

A A+ A++

Herb Państwowej Straży Pożarnej  Herb Miasta Częstochowa  Herb Powiatu Częstochowskiego

ul. Sikorskiego 82/94
42-202 Częstochowa

Napisz do nas na:
sekretariat@kmpsp.czest.pl

Zadzwoń do nas:
+48 34 361 55 21

Wypadek w Blachowni

Zastępy JOP zostały zadysponowane do wypadku drogowego na drodze krajowej nr 46 w miejscowości Blachownia ul. Częstochowska.

W zdarzeniu brały udział pojazdy:
- samochód osobowy Ford Mondeo
- autobus Mercedes Benz

Autobus odbywał przejazd na trasie Częstochowa - Neuss w Niemczech (łącznie w autobusie znajdowało się 38 osób).

W wyniku nieustalonych przyczyn, kierujący pojazdem osobowym Ford, który jechał w kierunku na Częstochowę, zjechał ze swojego pasa ruchu i czołowo uderzył w prawidłowo jadący w przeciwnym kierunku autobus. Samochód osobowy po tym uderzeniu przewrócił się na dach i znalazł się w odległości około 4 m od przodu autobusu.

Przybyły jako pierwszy KDR zastępu OSP Blachownia, po przeprowadzeniu rozpoznania przekazał informację, że wewnątrz pozostającego na dachu pojazdu osobowego znajdują się dwie nieprzytomne osoby, pojazd jest bardzo zniszczony. Wszystkie osoby jadące autobusem o własnych siłach lub pomagając sobie nawzajem opuściły go i znajdowały się na placu Gminnego Ośrodka Kultury w Blachowni - bezpośrednie sąsiedztwo zdarzenia.

Przybyłe zastępy OSP Blachownia, OSP Cisie, GBA 2,7/25 JRG 2, po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przystąpiły do wykonania dostępu do osób pozostających wewnątrz samochodu osobowego. Na miejscu był obecny ZRM. Zastępy GCBA 5/42, SCRt z JRG 2 oraz GBA 2,7/16, GCBA 5/32, SCRt z WL CS PSP, przystąpiły do rozpoznania ilości osób podróżujących autobusem, przy współpracy z obecnymi Zespołami Ratownictwa Medycznego oceny ich stanu zdrowia i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy - działania pod nadzorem koordynatora ZRM.

Odłączono akumulatory w autobusie oraz rozwinięto jedną linię gaśniczą celem zabezpieczenia prowadzonych działań ratowniczych.

Ponadto przekazał do SKKM w Częstochowie informację o sytuacji na miejscu zdarzenia i wskazał na potrzebę udostępnienia Gminnego Ośrodka Kultury w Blachowni dla uczestników zdarzenia. Po wykonaniu dostępu poprzez wycięcie prawego i lewego boku samochodu osobowego, obecny na miejscu zdarzenia lekarz ZRM, stwierdził zgon kierowcy i pasażera.

Równocześnie z działaniami ratowniczymi prowadzone były czynności związane z usunięciem wycieku oleju napędowego ze zbiornika paliwa autobusu. Na drodze wykonano tamę z sorbentu, zebrano do wanny wyłapującej wyciekające paliwo, po czym wypompowano je za pomocą pompy pneumatycznej do zastępczego zbiornika. Przepompowano ok. 150 dm3 oleju napędowego, który przekazano Pomocy Drogowej WalCar, zabezpieczającej oba pojazdy do czasu oględzin przez biegłego sądowego. Powstałą plamę substancji ropopochodnej usunięto za pomocą 200 kg sorbentu Damsorb oraz 10 dm3 neutralizatora BM 32. Dokonano zmycia jezdni za pomocą jednego prądu wody.

Na miejsce zdarzenia przybyła grupa operacyjna KW PSP w Katowicach.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj: 4
W tym tygodniu: 17
W tym miesiącu: 118
W tym roku: 1622
Ogółem: 5586