BIP KMPSP w Częstochowie

A A+ A++

Herb Państwowej Straży Pożarnej  Herb Miasta Częstochowa  Herb Powiatu Częstochowskiego

ul. Sikorskiego 82/94
42-202 Częstochowa

Napisz do nas na:
sekretariat@kmpsp.czest.pl

Zadzwoń do nas:
+48 34 361 55 21

11 września 2019 roku Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Częstochowie przyjęło zgłoszenie z aplikacji  SI WCPR: "1.Cementownia - cofnęło sadze - pożar na obiekcie - brak poszkodowanych, pożar objął kilka pomieszczeń kontroli jakości." Zastępy jednostek ochrony Przeciwpożarowej zostały zadysponowane do zdarzenia w miejscowości Rudniki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, że pomieszczeniu laboratorium sterowania jakością doszło do zapalenia się oparów w przewodzie dymowym odprowadzającym spaliny z dygestorium, w którym dokonywano oznaczania części nierozpuszczalnych w cemencie.

Przed przybyciem zastępów JOP obecny na miejscu personel odłączył dopływ energii elektrycznej do obiektu, wyniósł na zewnątrz budynku dwie butle propan butan 11kg oraz podjął próbę ugaszenia pożaru przy pomocy gaśnic proszkowych - działania nie skuteczne. W obiekcie znajdowało się 8 osób, które ewakuowały się przed przybyciem zastępów JOP. Żadna z osób ewakuowanych nie wymagała pomocy.

Działania JOP polegały na:
- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
- praca ratowników w sprzęcie UODO,
- przewietrzeniu i oddymieniu pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach,
- rozebraniu ok. 2m2 podwieszanego sufitu, elementów waty szklanej oraz spalonej rury pcv odprowadzającej spaliny,
- wykonaniu pomiarów urządzeniem Tetra-3(02, CH4, CO, H2S)  Drager XAM 5000(02, CO, NH3) - wyniki pomiarów 0 ppm.
- zakręceniu zaworu głównego wody.

W dniu 04 sierpnia 2019r. zastępy JOP zostały zadysponowane do wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych oraz autokaru w miejscowości Blachownia DK 46. W wyniku zdarzenia 6 osób zostało zabranych do szpitala przez obecne na miejscu ZRM. W autokarze podróżowali obywatele Federacji Rosyjskiej łącznie z kierowcą i pilotem 56 osób.  Nikt z osób podróżujących autokarem nie doznał urazów. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia, pomocy ZRM, neutralizacji płynów eksploatacyjnych. Dla pasażerów zostało zorganizowane miejsce pobytu do czasu przyjazdu kolejnego autokaru w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Blachowni.

 

10.07.2019 do SKKM w Częstochowie wpłynęło zgłoszenie na numer alarmowy 998 o treści "Pali się w Koniecpolu przy ulicy ......... wielki dym -.........".
Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy jednostek ochrony przeciwpożarowej. Po przybycie na miejsce zdarzenie oraz przeprowadzonym rozpoznaniu Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, iż ma miejsce pożar materiału w postaci paliwa alternatywnego zgromadzonego w 3 wiatach

Działania Zastępów JOP polegały na:
- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
- przeprowadzeniu rozpoznania pod kątem osób poszkodowanych - brak osób,
- w pierwszej fazie działań podano cztery prądy : dwa prądy piany ciężkiej oraz dwa prądy wody w obronie wiaty przyległej. W miarę przybywania na miejsce zdarzenia dodatkowych sił i środków sukcesywnie zwiększano ilość prądów wody. W chwili lokalizacji (opanowania) pożaru podawano 8 prądów wody
- budowy zaopatrzenia wodnego
- po zakończeniu działań gaśniczych prowadzono dozorowanie miejsca zdarzenia

W dniu 01 sierpnia 2019 r. zastępy z JRG-2 w Częstochowie zostały zadysponowane do zgłoszenia awaryjnego lądowania motolotni w miejscowości Łojki. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu sytuacji okazało się, iż doszło do awaryjnego lądowania dwuosobowej awionetki na skutek awarii silnika. Na szczęście osoby znajdujące się w statku powietrznym nie doznały żadnych urazów.

 

23.05.2019r. SKKM Częstochowa przyjęło zgłoszenie  "jadąc od Częstochowy 300 metrów przed zabudowaniami w Srocku / zderzenie samochodu osobowego i wywrotki z kamieniami/ 3 osoby poszkodowane/ dymi się z samochodu/".

 

Po dojeździe na miejsce zdarzenia ustalono, iż doszło do czołowego zderzenia samochodu ciężarowego Mercedes z samochodem  osobowym Suzuki Grand Vitara.

Na drodze przed samochodami znajdowały się dwie osoby poszkodowane (kobieta leżąca na jezdni w pozycji bezpiecznej, która została wyciągnięta z pojazdu przez osoby postronne  oraz kierowca ciężarówki , który wydostał się z kabiny o własnych siłach . Wewnątrz  zniszczonego samochodu osobowego znajdował się kierowca z licznymi obrażeniami.

Działania zastępów JOP polegały na:

- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,

- udzieleniu KPP ( wparcie psychiczne ) oraz współpraca z ZRM dla osób poza pojazdami, ( wparcie psychiczne, stabilizacja odcinka szyjnego, stabilizacja kończyn dolnych, ochrona termiczna ),

- stabilizacji pojazdów i wykonaniu dostępu do uwięzionego poszkodowanego przy pomocy narzędzi hydraulicznych,

- ewakuacji osoby z pojazdu i przekazaniu go ZRM.

- odłączeniu akumulatorów w pojazdach i zakręceniu zaworu bezpieczeństwa w butli z gazem samochodu osobowego,

- rozcieńczeniu i zebraniu rozlanych na jezdnie płynów eksploatacyjnych pojazdów przy pomocy dyspergentu i sorbentu,

- przeszukaniu przyległego terenu do miejsca zdarzenia w promieniu ok. 100m (brak innych uczestników wypadku).

Wszyscy poszkodowani zostali zabrani do szpitali w Częstochowie. W trakcie prowadzonych działań otrzymano informację, że kierowca samochodu osobowego zmarł w drodze do szpitala.