BIP KMPSP w Częstochowie

A A+ A++

Herb Państwowej Straży Pożarnej  Herb Miasta Częstochowa  Herb Powiatu Częstochowskiego

ul. Sikorskiego 82/94
42-202 Częstochowa

Napisz do nas na:
sekretariat@kmpsp.czest.pl

Zadzwoń do nas:
+48 34 361 55 21

Witamy w serwisie internetowym

Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej
w Częstochowie

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością strony. Znajdą tutaj Państwo informacje z zakresu działalności ratowniczo – gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, ale nie tylko. Publikujemy tu również aktualności z Komendy, opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego miasta, ciekawe i ważne porady, a także dane statystyczne, ostrzeżenia i inne informacje.

Dowiedz się więcej

Manewry jednostek OSP

05.09.2013

Manewry jednostek OSP

W dniu 05 września br. przeprowadzone zostały manewry jednostek OSP wchodzących w skład kompanii gaśniczej nr 4 Śląskiej Brygady Odwodowej i Kompanii Odwodowych KM PSP w Częstochowie – kompania „CZĘSTOCHOWA II” i „CZĘSTOCHOWA-KONIECPOL” w kompleksie leśnym Nadleśnictwa Złoty Potok, Leśnictwo Dziadówki.

GALERIA ZDJĘĆ


Na miejscu zbiórki dokonano przeglądu sprzętu, stanu technicznego pojazdów oraz sprawdzono uprawnienia kierowców i karty drogowe samochodów. 

W części teoretycznej przeprowadzono zajęcia szkoleniowe z tematów:
– BHP podczas działań ratowniczo-gaśniczych – projekcja filmu.
– Ogólna charakterystyka Nadleśnictwa Złoty Potok:
• system monitoringu pożarowego
• sprzęt ratowniczo-gaśniczy wykorzystywany przez nadleśnictwo
• zasady zabezpieczania zrębów
• zagrożenie pożarowe
• zaopatrzenie wodne na terenie nadleśnictwa
– Zasady bezpiecznego poruszania się pojazdów uprzywilejowanych oraz zasady kierowania ruchem drogowym w trakcie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.

W części praktycznej po przegrupowaniu sił nastąpiło alarmowanie kompanii do działań. Ćwiczenia przeprowadzono wg zatwierdzonej dokumentacji. Szczególną uwagę zwrócono na elementy wykorzystania pomp dużej wydajności do budowy stanowisk wodnych na ppoż. zbiornikach wodnych oraz podania wody przez magistrale zasilające. Zastępy wykonały zadania zgodnie z założeniami. Jednakże w początkowej fazie działań stwierdzono chwilowy problem z podawaniem wody przez kontener pompowy wysokiej wydajności, w związku z czym początkowe zasilanie jednej z magistral realizowane było na bazie pomp pływających Niagara.
Na końcowej zbiórce omówiono i podsumowano manewry. Sposób wykonania przyjętych założeń, stan wyszkolenia załóg oraz sprawność sprzętu oceniono dobrze.

Obserwatorami ćwiczeń byli:

1. Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
2. Wydział Operacyjny KW PSP Katowice.
3. Nadleśniczy Nadleśnictwa Złoty Potok.
4. Starosta Powiatu Częstochowskiego.
5. Wójt gminy Janów.
6. Policja.
7. Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP.
8. Prezes Zarządu Miejskiego ZOSP.
9. Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich starostwa powiatowego.
10. Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych urzędu Miasta Częstochowy.


Wnioski:
1. Wskazanym jest cykliczne kontynuowanie ćwiczeń na kompleksach leśnych w celu, zapoznania strażaków z terenem możliwych przyszłych działań z uwzględnieniem miejsc szczególnie zagrożonych.
2. Prowadzenie ćwiczeń kompanii odwodowych pozwala na ocenę stanu wyszkolenia druhów OSP oraz wpływa na podniesienie jego poziomu.
3. Ćwiczenia pozwalają na szybką ocenę stanu technicznego, wyposażenia i dokumentacji pojazdów.
4. Realizacja tego typu ćwiczeń pozwala doskonalić współdziałanie dużych związków taktycznych KSRG koniecznych do prowadzenia działań gaśniczych na dużych obszarach leśnych.
5. Należy doskonalić współdziałanie związków taktycznych KSRG ze służbami leśnymi – podczas prowadzenia działań gaśniczych na kompleksach leśnych.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj: 0
W tym tygodniu: 3
W tym miesiącu: 20
W tym roku: 206
Ogółem: 1246