BIP KMPSP w Częstochowie

A A+ A++

Herb Państwowej Straży Pożarnej  Herb Miasta Częstochowa  Herb Powiatu Częstochowskiego

ul. Sikorskiego 82/94
42-202 Częstochowa

Napisz do nas na:
sekretariat@kmpsp.czest.pl

Zadzwoń do nas:
+48 34 361 55 21

Witamy w serwisie internetowym

Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej
w Częstochowie

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością strony. Znajdą tutaj Państwo informacje z zakresu działalności ratowniczo – gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, ale nie tylko. Publikujemy tu również aktualności z Komendy, opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego miasta, ciekawe i ważne porady, a także dane statystyczne, ostrzeżenia i inne informacje.

Dowiedz się więcej

11 Ekumeniczne Spotkanie Strażaków

25.10.2012
W dniu 27.10.2012 roku w Mykanowie odbyło się XI ekumeniczne spotkanie strażaków. Rozpoczęcie uroczystości odbyło się na placu przed remizą OSP, zgodnie z ceremoniałem strażackim. Na wstępie został złożony meldunek przez dowódcę uroczystości o gotowości do rozpoczęcia XI ekumenicznego spotkania strażaków. Meldunek odebrał generał brygadier, V-ce Prezes ZG ZOSP RP, senator Zbigniew Meres. Nastąpił przegląd i powitanie pododdziałów, podniesienie flagi państwowej oraz powitanie zaproszonych gości. Wśród zaproszonych gości znaleźli się:
- Komendant Wojewódzki PSP w Katowicach nadbrygadier Marek Rączka,
- Komendant KM PSP bryg. Zbigniew Hibner wraz z komendantami komend miejskich, powiatowych z województwa śląskiego,
- generał brygadier, V-ce Prezes ZG ZOSP RP, senator Zbigniew Meres,
- generał brygadier w st. spocz. Teofil Jankowski,
- Starosta Częstochowski Andrzej Kwapisz,
- Komendant Centralnej Szkoły Pożarniczej w Częstochowie,
- Prezes ZOP ZOSP RP dh Ireneusz Skubis wraz z prezesami oddziałów powiatowych z woj. śląskiego oraz oddziałów gminnych z powiatu częstochowskiego,
- biskup Jan Wątroba i biskup Tadeusz Szurman wraz z księżmi kościoła św. Leonarda w Mykanowie,
- przedstawiciele Policji, Wojska.

Po kliknięciu na zdjęcie przejdziesz do galerii.


Uroczystość swą obecnością uświetniła kompania honorowa z Centralnej Szkoły Pożarniczej w Częstochowie. Następnie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Leonarda Opata w Mykanowie. Nabożeństwo celebrowali biskup Jan Wątroba i biskup Tadeusz Szurman z kościoła ewangelicko-augsbursiego RP. Odbywało się zgodnie z liturgią przygotowaną przez ks. kpt. Adama Glajcara.
Po nabożeństwie miał miejsce pokaz sprzętu strażackiego, którego organizatorem była KM PSP w Częstochowie. Trzecią część kończyło spotkanie w strażnicy. W tym czasie przy stole była okazja do wymiany zdań, można podzielić się spostrzeżeniami, poglądami, uwagami, a także można zasięgnąć właściwej, kompetentnej rady. Na pewno spotkania te służą integracji braci strażackiej. Są one nierozłączną częścią strażackiej służby. W strażnicy OSP odbył się również krótki koncert orkiestry dętej z Mykanowa.
Straż Pożarna w Polsce jest sumą dwóch składników: Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Do obowiązku strażaka należy ratowanie życia. Służba ta jest zauważalna w ratownictwie drogowym, ekologicznym, chemicznym, pomocy przedmedycznej i wielu innych. Dziś właściwie trzeba mówić nie o strażaku, ale o ratowniku, który naraża swe życie, aby przynieść ratunek poszkodowanym. Zdając sobie sprawę z tak wielkich obowiązków i trudów strażackiej służby nie sposób nie zauważyć, że jej codziennością jest ocieranie się o śmierć. Strażak często musi stanąć z nią w oko w oko. Właśnie tu potrzeba wielkiej wiary, potrzeba ogromnego hartu ducha. Właśnie w tych trudnych chwilach, w akcjach, a zwłaszcza po akcji potrzeba duchowego wsparcia, potrzeba wspólnej modlitwy, duszpasterskiej rozmowy.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj: 1
W tym tygodniu: 4
W tym miesiącu: 17
W tym roku: 186
Ogółem: 1130