BIP KMPSP w Częstochowie

A A+ A++

Herb Państwowej Straży Pożarnej  Herb Miasta Częstochowa  Herb Powiatu Częstochowskiego

ul. Sikorskiego 82/94
42-202 Częstochowa

Napisz do nas na:
sekretariat@kmpsp.czest.pl

Zadzwoń do nas:
+48 34 361 55 21

Witamy w serwisie internetowym

Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej
w Częstochowie

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością strony. Znajdą tutaj Państwo informacje z zakresu działalności ratowniczo – gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, ale nie tylko. Publikujemy tu również aktualności z Komendy, opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego miasta, ciekawe i ważne porady, a także dane statystyczne, ostrzeżenia i inne informacje.

Dowiedz się więcej

Ćwiczenia na terenie zakładu Guardian Częstochowa Sp. z o. o.

05.11.2012
5 listopada 2012 roku odbyły się ćwiczenia na terenie zakładu Guardian Częstochowa Sp. z o.o. Miały one na celu sprawdzenie założeń Zewnętrznego Planu Operacyjno – Ratowniczego.
Scenariusz zakładał awarię na stacji rozładunku autocysterny przewożącej propan-butan. Ulatniający się gaz uległ zapłonowi i podgrzewając zbiornik z mieszaniną propan-butan, stworzył zagrożenie w postaci wybuchu typu BLEVE. Dyżurny operacyjny MSK PSP w Częstochowie zadysponował na miejsce awarii pierwsze siły i środki. Ze względu na istniejące ryzyko wybuchu typu BLEVE, którego skutki objęłyby swym zasięgiem obiekty Guardian oraz ISD Huty Częstochowa S.A., konieczne stało się uruchomienie Zewnętrznego Planu Operacyjno - Ratowniczego.

Po kliknięciu na zdjęcie przejdziesz do galerii zdjęć.

fot. T. Matuszczyk, R. Cieślak

Pierwsze przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy dokonały wstępnego rozpoznania, wyznaczyły strefę bezpieczną i zabezpieczyły miejsce działań. Schładzanie autocysterny oraz zbiorników magazynowych wypełnionych LPG ma uchronić przed wybuchem. Na miejsce akcji dotarła Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego z JRG nr 2 w Częstochowie. Ratownicy dokonali uszczelnienia wycieku – są to działania skuteczne. Pomiary stężeń gazu w wyznaczonych strefach wskazały, że uszkodzony zbiornik został uszczelniony.
W ćwiczeniach w częstochowskim Guardianie brali udział przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach, przedstawiciele Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie, Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, Zakładu Guardian Częstochowa SA, ISD Huty Częstochowa, WIOŚ w Katowicach, delegatura w Częstochowie, a także przedstawiciele Urzędu Miasta w Częstochowie, Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie oraz Policja. Zaangażowanie w ćwiczenia tak wielu instytucji i służb ujętych w planach operacyjno - ratowniczych pozwoliło na sprawdzenie umiejętności współdziałania na wypadek ewentualnych realnych zdarzeń. Ćwiczenie uświadomiło władzom samorządowowym rodzaj potrzeb organizacyjno - technicznych niezbędnych do zrealizowania w przypadku konieczności podjęcia działań ratowniczych.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj: 0
W tym tygodniu: 2
W tym miesiącu: 16
W tym roku: 171
Ogółem: 1044