BIP KMPSP w Częstochowie

A A+ A++

Herb Państwowej Straży Pożarnej  Herb Miasta Częstochowa  Herb Powiatu Częstochowskiego

ul. Sikorskiego 82/94
42-202 Częstochowa

Napisz do nas na:
sekretariat@kmpsp.czest.pl

Zadzwoń do nas:
+48 34 361 55 21

Witamy w serwisie internetowym

Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej
w Częstochowie

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością strony. Znajdą tutaj Państwo informacje z zakresu działalności ratowniczo – gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, ale nie tylko. Publikujemy tu również aktualności z Komendy, opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego miasta, ciekawe i ważne porady, a także dane statystyczne, ostrzeżenia i inne informacje.

Dowiedz się więcej

Międzywojewódzkie ćwiczenia Centralnego Odwodu Operacyjnego "Śląsk 2012"

07.11.2012
W dniach 7-9 listopada 2012r. w Jastrzębiu Zdroju na terenie byłej kopalni węgla kamiennego „Moszczenica” i czynnej Elektrociepłowni „Moszczenica” odbyły się międzywojewódzkie ćwiczenia Centralnego Odwodu Operacyjnego„ Śląsk 2012”, zorganizowane przez Komendanta Głównego PSP, Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP i Komendanta Miejskiego PSP w Jastrzębiu Zdroju.

Celem ćwiczeń było między innymi: sprawdzenie gotowości bojowej, umiejętności praktycznych strażaków , współdziałania specjalistycznych grup ratowniczych PSP w ramach COO i zastępów ratowniczo – gaśniczych PSP . Ponadto sprawdzono procedury szybkiego transportu ratowników – nurków przy użyciu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, dysponowania służb medycznych oraz Policji i pododdziałów antyterrorystycznych, podczas różnorodnych działań w terenie zurbanizowanym, a związanych z niesieniem pomocy osobom uwięzionym i poszkodowanym w wyniku tąpnięć, zawaleń i osuwisk .

Po kliknięciu na zdjęcie przejdziesz do galerii.

fot. KW PSP w Katowicach

W ćwiczeniach wzięły udział specjalistyczne grupy ratownictwa wysokościowego, technicznego, chemicznego oraz poszukiwawczo-ratownicze z psami PSP z województw: śląskiego ,małopolskiego ,łódzkiego oraz opolskiego. Działania strażaków wspierały służby medyczne , ratownicy PCK, Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna, Policja wraz z negocjatorem, psycholog z KW PSP Katowice .Ponadto w ćwiczeniach wykorzystano śmigłowiec LPR oraz Policji.
Przygotowując ćwiczenia przyjęto, że w wyniku tąpnięcia -przemieszczenia górotworu- na terenie zurbanizowanym nastąpiły liczne uszkodzenia infrastruktury przemysłowej i komunalnej. Spowodowało to wiele sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu ludzi. Aby zlikwidować skutki katastrofy, konieczne jest włączenie do działań wszystkich służb ratowniczych, w tym grup ratownictwa specjalistycznego PSP. Na miejscu został powołany sztab, który kierował akcją ratowniczą ,w skład sztabu, oprócz strażaków PSP weszli przedstawiciele innych służb ratowniczych, a także eksperci z zakresu budownictwa, górnictwa i geologii.

Ćwiczenia składały z 7 epizodów, realizowanych bez przerw w ciągu dwóch dni:
I Epizod - częściowe zawalenie się budynków technicznych i administracyjnych elektrociepłowni, uszkodzeniu uległa również znaczna część budynku elektrociepłowni. Powstały pożary. Zawaleniu uległo ok. 20 m górnej części komina elektrociepłowni,na którym uwięzieni zostali pracownicy.
II Epizod - uszkodzeniu oraz częściowemu zawaleniu uległ budynek mieszkalny, wielorodzinny 3 kondygnacyjny. Budynek osiadł, parter znalazł się poniżej poziomu terenu , naruszona została cała konstrukcja budynku, uwięzieni zostali lokatorzy,
III Epizod - uszkodzenie elementów konstrukcji szpitala miejskiego. Konieczna jest ewakuacja chorych i personelu (około 50 osób). Ponadto zniszczeniu uległo laboratorium na I piętrze z odczynnikami chemicznymi, występuje zagrożenie chemiczne
IV Epizod - w wieżowcu doszło do częściowego zawalenia klatki schodowej oraz zerwania windy pasażerskiej, odcinając około 30 lokatorów. Cześć z nich jest uwięziona w mieszkaniach i w zerwanej windzie.10 osób wydostało się na dach budynku, gdzie wśród oczekujących wybucha panika, jedna z osób ,pod wpływem stresu, przechodzi załamanie nerwowe terroryzując pozostałych. W mieszkaniu na ostatniej kondygnacji powstaje pożar odcinając tym samym drogę ucieczki osobom znajdującym się na dachu. W wyniku awarii całkowicie zalanych jest kilku poziomów piwnic
V Epizod - uszkodzenie obiektu warsztatu firmy transportowej wraz z parkingiem usytuowanym bezpośrednio przy warsztacie. W hali warsztatu powstał pożar jednego samochodu. W pobliżu palącego się pojazdu znajduje się bateria butli acetylenowych oraz beczki z chemikaliami. Na parkingu bezpośredni przylegającym do hali warsztatu znajdują się pojazdy przygniecione żelbetowymi elementami z uwięzionymi ludźmi.
VI Epizod - naruszenie konstrukcji budowlanej hali produkcyjnej oraz częściowe zawalenie się pomieszczeń socjalnych znajdujących się w części podziemnej zakładu. Pod zawaliskiem są uwięzieni ludzie.
VII Epizod - rozszczelnienie rurociągu średnioprężnego gazu koksowniczego do elektrociepłowni, nastąpił wybuch i pożar gazu oraz pożar w budynku dyspozytorni, są poszkodowani .

Każdy z epizodów trwał od 6 do 10 godzin. Utrudnieniem dla kierujących akcją oraz szefa sztabu było prowadzenie działań równocześnie,nawet dla trzech epizodów. W każdym dniu ćwiczeń brało udział 200 strażaków /100 pojazdów pożarniczych/,23 ratowników medycznych oraz 48 osób tzw.podgrywających- mogących wpływać na przebieg ćwiczeń. Ćwiczenia oceniał zespół 22 osób pod kierownictwem mł. bryg. Mariusza Feltynowskiego - Zastępcy Dyrektora Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności KG PSP .

W drugim dniu teren ćwiczeń wizytował Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Janusz Skulich , który zapoznał się z organizacją i pracą sztabu oraz dowódców i ratowników podczas wizytacji terenu rozgrywania epizodów ćwiczeń. Zastępca Komendanta Głównego PSP uczestniczył również we wstępnym podsumowaniu , które miało miejsce w trzecim dniu ćwiczeń w Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu Zdroju.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj: 1
W tym tygodniu: 3
W tym miesiącu: 13
W tym roku: 187
Ogółem: 1171