BIP KMPSP w Częstochowie

A A+ A++

Herb Państwowej Straży Pożarnej  Herb Miasta Częstochowa  Herb Powiatu Częstochowskiego

ul. Sikorskiego 82/94
42-202 Częstochowa

Napisz do nas na:
sekretariat@kmpsp.czest.pl

Zadzwoń do nas:
+48 34 361 55 21

Witamy w serwisie internetowym

Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej
w Częstochowie

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością strony. Znajdą tutaj Państwo informacje z zakresu działalności ratowniczo – gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, ale nie tylko. Publikujemy tu również aktualności z Komendy, opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego miasta, ciekawe i ważne porady, a także dane statystyczne, ostrzeżenia i inne informacje.

Dowiedz się więcej

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka

16.05.2013

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka

16 maja 2013r. odbyły się uroczystości Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka. Uroczystości zorganizowano na placu wewnętrznym Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

W uroczystościach udział wzięli m.in.:
- Stanisław Rakoczy – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych,
- gen. brygadier Wiesław B. Leśniakiewicz – Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej,
- nadbryg. Janusz Skulich – Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,
- Andrzej Pilot – I Wicewojewoda Śląski ,
- dh Marek Trombski - Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP,
- władze administracyjne i samorządowe województwa oraz dyrektorzy i prezesi jednostek współdziałających z Państwową Strażą Pożarną.
- st. bryg. Marek Chmiel - Komendant Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie
- Gabriela Lenartowicz– Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Po odegraniu hymnu i podniesieniu flagi państwowej na maszt , którym tradycyjnie jest drabina strażacka ,zaproszonych gości przywitał Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Marek Rączka. W dalszej części uroczystości wręczone zostały odznaczenia państwowe i korporacyjne. Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi nadany strażakom województwa śląskiego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Pani bryg. Elżbieta Tabacka-Wosinska , Srebrny Krzyż Zasługi Pan st. kpt..Arkadiusz Labocha.
W trakcie uroczystości Medalami Za Ofiarność i Odwagę została odznaczona grupa 14 strażaków , którzy w sposób szczególny wyróżnili się podczas akcji ratowniczej po katastrofie kolejowej, jaka miała miejsce pod Szczekocinami 3 marca 2012 roku. W grupie wyróżnionych jest między innymi Pan bryg . Marek Fiutak – Komendant Powiatowy PSP w Zawierciu , który jako jeden z pierwszych dotarł na miejsce katastrofy i rozpoczął organizację akcji. Był też jej pierwszym dowódcą. To dzięki jego trafnym decyzjom do akcji zostały skierowane nie tylko jednostki straży pożarnej z województwa śląskiego ale również zlokalizowane najbliżej jednostki straży pożarnej z województw świętokrzyskiego i małopolskiego, które w znaczący sposób skróciły czas udzielenia pomocy wszystkim, którzy ucierpieli w katastrofie. Jego działania na miejscu tej najtrudniejszej od wielu lat katastrofy kolejowej zostały bardzo wysoko ocenione zarówno przez przełożonych, jak i przybyłych na miejsce akcji przedstawicieli władz państwowych.

Wręczono również 46 nominacji na wyższe stopnie oficerskie, 5 na stopnie podoficerskie oraz 4 na stopnie w korpusie szeregowych. Ponadto: 21 odznak „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” oraz 11 medali „Za długoletnią służbę”, 2 Medale Honorowe im. Józefa TULISZKOWSKIEGO, 4 – Złote Znaki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych , 5 - Medali Honorowych im. Bolesława Chomicza, 3 – Dyplomy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

W uroczystościach obchodów Dnia Strażaka wzięły również udział podopieczne Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu, które pod okiem opiekunów uszyły maskotki - przytulanki. Wykonane przez podopieczne maskotki zostały przekazane komendantom powiatowym i miejskim. Każda z maskotek, będzie podarunkiem dla dzieci- ofiar wypadków drogowych, pożarów i innych zdarzeń losowych.

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka były również okazją do przekazania i wręczenia symbolicznych kluczyków do samochodów pożarniczych oraz sprzętu specjalistycznego zakupionego w 2012 roku na potrzeby PSP województwa śląskiego. Sprzęt został zakupiony z środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ,Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach , środków samorządowych i budżetu Państwowej Straży Pożarnej.
Zostały zakupione między innymi:
- ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze z napędem uterenowionym – 3 szt.,
- średnie samochody ratowniczo – gaśnicze z napędem uterenowionym – 4 szt.,
- średnie samochody ratowniczo – gaśnicze z napędem szosowym – 2 szt.,
- średni proszkowy samochód ratowniczo – gaśniczy – 1 szt.,
- samochody rozpoznawcze z funkcją ratownictwa ekologiczno-chemicznego – 3 szt.
- agregaty pompowe dużej wydajności – 3 szt.
- ciężkie samochody kwatermistrzowskie do przewozu neutralizatorów i sorbentów – 3 szt.,
oraz ubrania specjalne, buty specjalne, hełmy, maski do aparatów powietrznych, jak i środki do neutralizacji i zmywania substancji szkodliwych i gaszenia pożarów. Cały zakupiony sprzęt ,bezpośrednio po zakupie, trafił do jednostek PSP i jest wykorzystywany w czasie akcji ratowniczych i gaśniczych od chwili zakupu.
Akty przekazania i symboliczne kluczyki do pojazdów wręczyli: gen. brygadier Wiesław B. Leśniakiewicz – Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej oraz Gabriela Lenartowicz– Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Na zakończenie uroczystości śląskim strażakom za ich trud i poświęcenie serdecznie podziękowali : Stanisław Rakoczy - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych oraz gen. brygadier Wiesław B. Leśniakiewicz- Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj: 0
W tym tygodniu: 1
W tym miesiącu: 17
W tym roku: 201
Ogółem: 1156