BIP KMPSP w Częstochowie

A A+ A++

Herb Państwowej Straży Pożarnej  Herb Miasta Częstochowa  Herb Powiatu Częstochowskiego

ul. Sikorskiego 82/94
42-202 Częstochowa

Napisz do nas na:
sekretariat@kmpsp.czest.pl

Zadzwoń do nas:
+48 34 361 55 21

Witamy w serwisie internetowym

Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej
w Częstochowie

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością strony. Znajdą tutaj Państwo informacje z zakresu działalności ratowniczo – gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, ale nie tylko. Publikujemy tu również aktualności z Komendy, opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego miasta, ciekawe i ważne porady, a także dane statystyczne, ostrzeżenia i inne informacje.

Dowiedz się więcej

MIASTO 2013 – ĆWICZENIA OBRONNE W CZĘSTOCHOWIE

29.05.2013

MIASTO 2013 – ĆWICZENIA OBRONNE W CZĘSTOCHOWIE

Próba odbicia przez terrorystów więźniów, kolizja drogowa z udziałem cystern, akcja ratownicza z udziałem śmigłowca – to elementy, które ćwiczone były w Częstochowie w ramach ćwiczeń obronnych MIASTO 2013.
W ćwiczeniach, których celem jest sprawdzenie skuteczności służb ratowniczych w obliczu skumulowanych zagrożeń i sytuacji kryzysowych, biorą udział jednostki organizacyjne miasta oraz służby i inspekcje, realizujące swoje zadania na terenie Częstochowy. Do udziału zaproszono również przedstawicieli jednostek wojskowych i służby więziennej: 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 5 Pułk Chemiczny z Tarnowskich Gór, Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kulach k. Częstochowy, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach, Wojskową Komendę Uzupełnień w Częstochowie, Żandarmerię Wojskową.

GALERIA ZDJĘĆ


We wtorek (28 maja) realizowane były zadania związane z rozwijaniem stanowiska kierowania Prezydenta Miasta, stałego dyżuru i organizacji akcji kurierskiej administracji publicznej. 29 maja, ze względów bezpieczeństwa, zamknięta została ulica Żużlowa od ronda na ulicy Legionów do ronda na ulicy Olsztyńskiej oraz ulica Marysia od ulicy Słonecznej do ulicy Żużlowej. Tego dnia – w tym rejonie miasta - ćwiczone były elementy dynamiczne, w których przewidziany jest między innymi udział jednostek Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Policji, Służby Więziennej i pododdziałów wojskowych. Podczas ćwiczenia wykorzystany został system syren alarmowych zainstalowanych w mieście do przekazywania informacji ćwiczebnych o zagrożeniu.
Straż Pożarna realizowała aż trzy główne epizody i dodatkowo zabezpieczenie lądowiska dla śmigłowca.
Pierwszym zadaniem dla strażaków było ugaszenie płonących samochodów które zaczęły się palić podczas wymiany ognia pomiędzy Służbą Więzienną a terrorystami. Kolejny element to ograniczenie i neutralizacja wycieku paliwa które poprzez kanał burzowy dostało się do rzeki. Najtrudniejszy był epizod zakładający wyciek chloru z uszkodzonej cysterny, który realizowała Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno - Ekologicznego.
Zaangażowane zostały znaczne siły i środki Straży Pożarnej, 21 samochodów i 66 osób, a ponadto przyczepa z separatorem, łódź i kontener kwatermistrzowski. W celu zapewnienia sprawnej realizacji założeń ćwiczenia i ciągłego zabezpieczenia miasta, na czas ćwiczeń w stan gotowości postawiono jednostki OSP z terenu miasta.
Zasadniczy etap ćwiczeń trwał od godz. 10 do godz. 14 w okolicach hali widowiskowo-sportowej Częstochowa przy ul. Żużlowej i Stadionu SGP Arena Częstochowa. W jego ramach pozorowana była próba odbicia przez terrorystów więźniów przewożonych w kolumnie Służby Więziennej oraz sytuacja kolizji cysterny paliwowej z cysterną przewożącą chlor i kolumną wojskową.
Ewakuowano rannych (ok. 50 osób) z udziałem śmigłowca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Skażenia chemiczne likwidowały na miejscu zdarzenia pododdziały 5. Pułku Chemicznego. Na rzece Kucelince stawiane były zapory zatrzymujące zanieczyszczenia chemiczne. W ćwiczeniach – wraz z pozorantami - brało czynny udział ok. 350 osób.
Wcześniej – ok. godz. 8 rano – odbyła się akcja przyjęcia „uchodźców” do Zespołu Szkół im. Andersa przy ul. Legionów oraz pozorowane tłumienie niepokojów społecznych wywołanych - zakładanym w ćwiczeniu – faktem napływu większej liczby ludności spoza Częstochowy.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj: 0
W tym tygodniu: 2
W tym miesiącu: 16
W tym roku: 182
Ogółem: 1063