BIP KMPSP w Częstochowie

A A+ A++

Herb Państwowej Straży Pożarnej  Herb Miasta Częstochowa  Herb Powiatu Częstochowskiego

ul. Sikorskiego 82/94
42-202 Częstochowa

Napisz do nas na:
sekretariat@kmpsp.czest.pl

Zadzwoń do nas:
+48 34 361 55 21

Witamy w serwisie internetowym

Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej
w Częstochowie

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością strony. Znajdą tutaj Państwo informacje z zakresu działalności ratowniczo – gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, ale nie tylko. Publikujemy tu również aktualności z Komendy, opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego miasta, ciekawe i ważne porady, a także dane statystyczne, ostrzeżenia i inne informacje.

Dowiedz się więcej

Magnolia 2013 - Urząd Gminy Mykanów

12.09.2013

Magnolia 2013 - Urząd Gminy Mykanów

W ramach ćwiczeń z zakresu obronności, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Częstochowie przeprowadzone zostały ćwiczeniana terenie parkingu przed Urzędem Gminy Mykanów, ul. Samorządowa.
Tematyką ćwiczeń było współdziałanie Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej, Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego
w Częstochowie, Policji i Zespołów Ratownictwa Medycznego w zakresie działań podczas zdarzeń w następstwie wypadków komunikacyjnych w ramach ćwiczeń z zakresu obronności, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego
w Częstochowie „MAGNOLIA 2013”.

GALERIA ZDJĘĆ


Scenariusz - opis zdarzenia i ogólne założenia do ćwiczeń:
Przez teren gminy Mykanów przemieszcza się samochód osobowy przewożący „płyn Lugola”, w ramach prowadzonej w powiecie częstochowskim akcji jodowej. W chwili przejazdu ulicą Samorządową w miejscowości Mykanów, w pobliżu budynku Urzędu Gminy dochodzi do zderzenia z innym samochodem osobowym wyjeżdżającym z drogi podporządkowanej. W samochodzie osobowym wyjeżdżającym z ulicy podporządkowanej jechały trzy osoby, natomiast w samochodzie Urzędu Gminy jedna osoba.
W wyniku zderzenia samochód osobowy przewożący płyn Lugola zapala się na skutek wylewającego się paliwa i zwarcia instalacji elektrycznej. Kierujący tym pojazdem nie doznał większych obrażeń i udaje mu się o własnych siłach opuścić pojazd, poczym przystępuje do gaszenia pojazdu przy użyciu gaśnicy proszkowej, lecz na skutek dużego zadymienia i szybkiego rozprzestrzeniania się ognia, pożaru nie udaje się ugasić. Pożar samochodu rozprzestrzenia się zagrażając budynkowi Urząd Gminy. Drugi samochód osobowy zostaje uderzony w bok co uniemożliwia jadącym tym pojazdem wydostanie się na zewnątrz. Osoby te są przytomne lecz posiadają liczne, widoczne obrażenia. Ponadto z pojazdu tego wycieka olej silnikowy oraz płyny eksploatacyjne w ilości ok. 10 l i przedostają się do pobliskiej studzienki kanalizacyjnej (rowu).
Pracownik gminy widzący całe zdarzenie telefonicznie powiadamia Wójta oraz Państwową Straż Pożarną o zaistniałym zdarzeniu. Stanowisko Kierowania KM PSP Częstochowa, przekazuje informacje do pozostałych służb, w tym do dyżurnego Miejsko-Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie.
Stanowisko Kierowania KM PSP Częstochowa dysponuje na miejsce zastępy GBA2,5/24 oraz SRt z JRG 2 oraz GBA Rt 07/16 z OSP Mykanów. Zadaniem pierwszych zastępów przybyłych na miejsce zdarzenia było udzielenie pomocy ofiarom wypadku drogowego, jednak w tym czasie pożar zdążył się już rozprzestrzenić na przyległy skwer (krzaki, choinki, tuje) – bezpośrednio przy budynku Urzędu Gminy. Pożar zaczyna zagrażać obiektowi Urzędu Gminy.
Zadania :
- ugaszenie płonącego samochodu oraz skweru, zabezpieczenie terenu akcji.
- wydobycie osób poszkodowanych udzielnie pierwszej pomocy przedmedycznej,
- ograniczenie i neutralizacja wycieku oleju i płynów - zatrzymanie filmu olejowego.


Licznik odwiedzin

Dzisiaj: 0
W tym tygodniu: 4
W tym miesiącu: 17
W tym roku: 157
Ogółem: 997