BIP KMPSP w Częstochowie

A A+ A++

Herb Państwowej Straży Pożarnej  Herb Miasta Częstochowa  Herb Powiatu Częstochowskiego

ul. Sikorskiego 82/94
42-202 Częstochowa

Napisz do nas na:
sekretariat@kmpsp.czest.pl

Zadzwoń do nas:
+48 34 361 55 21

Witamy w serwisie internetowym

Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej
w Częstochowie

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością strony. Znajdą tutaj Państwo informacje z zakresu działalności ratowniczo – gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, ale nie tylko. Publikujemy tu również aktualności z Komendy, opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego miasta, ciekawe i ważne porady, a także dane statystyczne, ostrzeżenia i inne informacje.

Dowiedz się więcej

Ćwiczenia "Przejazd 2019"

08.11.2019

6 listopada 2019 roku, ok. godz.10.00 na przejeździe kolejowym na linii nr 146 Wyczerpy – Chorzew Siemkowice, w miejscowości Stary Cykarzew (gmina Mykanów), doszło do wypadku autokaru, którym podróżowały 33 osoby, z pociągiem towarowym, w składzie którego była cysterna z olejem opałowym. Na skutek zderzenia doszło do rozszczelnienia zaworu cysterny i wycieku paliwa - to scenariusz wojewódzkich ćwiczeń zarządzania kryzysowego „Przejazd 2019”, których głównym założeniem było sprawdzenie procedur powiadamiania, przepływu informacji oraz współdziałania pomiędzy służbami, inspekcjami i strukturami zarządzania kryzysowego, doskonalenie taktyki działań ratowniczych z zakresu ratownictwa technicznego, chemiczno-ekologicznego oraz medycznego, a także organizacji działań w sytuacji kryzysowej, związanej z katastrofą komunikacyjną.

Po zgłoszeniu wypadku na numer alarmowy 112, Centrum Powiadamiania Ratunkowego powiadomiło wszystkie służby, w tym m.in. PSP, Policję i Ratownictwo Medyczne. Pierwsze na miejsce przybyły 4 zastępy ochotniczych straży pożarnych. Zdarzenie zakwalifikowano jako masowe. Przeprowadzono segregację poszkodowanych i wykonano dostęp do osób uwięzionych we wraku autobusu. Osobom poszkodowanym udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazano zespołom ratownictwa medycznego. Utworzono szpital polowy dla poszkodowanych oraz namioty dla policji i prokuratury, aby mogli prowadzić czynności dochodzeniowe. Poza działaniami z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy strażacy prowadzili działania uszczelniające wyciek z cysterny. Uruchomiono sztab działań PSP, a także zwołano wojewódzki sztab zarządzania kryzysowego. Teren działań zabezpieczali policjanci oraz żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej.

Na zakończenie ćwiczeń odbył się podsumowujący briefing z udziałem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Jacka Kleszczewskiego i komendanta wojewódzkiego Policji nadinsp. Krzysztofa Justyńskiego. „Takie symulacje jesteśmy zobowiązani organizować cyklicznie. Są one dla nas bardzo ważne, gdyż służby mogą przećwiczyć swoje działania, skoordynować je, a przede wszystkim możemy wyeliminować nieprawidłowości. To po prostu sprawdzian współpracy wojewódzkiego sztabu z policją, strażą czy ratownikami” - powiedział wojewoda śląski.

Organizatorem ćwiczeń był Śląski Urząd Wojewódzki. W ćwiczeniach wzięło udział 39 strażaków PSP i 27 druhów OSP, ratownicy medyczni, policjanci, żołnierze WOT, funkcjonariusze SOK, przedstawiciele WIOŚ, prokuratury okręgowej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie. W sumie prawie 300 osób. Warto przypomnieć, że sprawne dotarcie na miejsce zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych zależy od właściwego przekazania informacji przez zgłaszającego. W pierwszej kolejności należy ustalić rodzaj przejazdu - czy jest to przejazd strzeżony z rogatkami, czy niestrzeżony oraz zlokalizować naklejkę identyfikującą. Na przejeździe z rogatkami naklejka znajduje się na wsporniku szlabanu od strony szyn, natomiast na przejeździe niestrzeżonym identyfikator umieszczony jest na tylnej stronie znaku drogowego - tzw. krzyżu św. Andrzeja. Charakterystyczna naklejka w kolorze żółtym zawiera dziewięciocyfrowy identyfikator przejazdu kolejowo-drogowego (numer skrzyżowania) oraz numery alarmowe.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj: 1
W tym tygodniu: 6
W tym miesiącu: 24
W tym roku: 392
Ogółem: 392